Pokochaj swoje serce !

Serce jest pompą, która dostarcza pośrednio każdej komórce organizmu życiodajne paliwo, czyli tlen. Bez tlenu, niemożliwe jest utrzymanie jakiejkolwiek aktywności naszego organizmu, na poziomie komórek, tkanek, organów i układów – dlatego bardzo ważne jest, by dbać o nie w każdej minucie swojego życia.
DZISIAJ PRZYGOTOWALIŚMY DLA CIEBIE KILKA ZASAD JAK ZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE !
  1. OGRANICZ SÓL W DIECIE
    Sól zatrzymuje wodę w organizmie, podnosi ciśnienie, oraz spowalnia metabolizm. Ta biała śmierć w nadmiarze może przyczynić się do choroby niedokrwiennej serca.
  2. SPOŻYWAJ CZOSNEK
    Zawiera allicynę – aktywną substancję, która hamuje zlepianie się płytek krwi i obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi. Dlatego spożywanie czosnku wskazane przy zapobieganiu miażdżycy
  3. SPOŻYWAJ MIGDAŁY
    Już nawet spożycie 100 gram migdałów dziennie obniża poziom cholesterolu we krwi.
  4. WYPOCZYWAJ
    Podczas snu Twoje serce wypoczywa, dlatego śpij co najmniej 8 godzin dziennie. Zadbaj o to, by podzielić urlop na dwie części i korzystaj z niego dwa razy w roku.
  5. JEDZ KIEŁKI
    Dzięki maleńkim ziarenkom – owsa, rzodkiewki, soi, pszenicy czy brokuła – możemy dostarczyć organizmowi bombę witaminową. Kiełki zawierają m.in. witaminę C, E, żelazo, magnez, wapń, które zapobiegają chorobom serca.
  6. UPRAWIAJ SPORT
    Każda aktywność fizyczna dobrze wpływa na Twoje serce, wspomaga jego pracę oraz poprawia ogólną kondycję. Twój organizm staje się bardziej dotleniony, a dzięki temu Twoje samopoczucie jest lepsze.
  7. NIE PAL!
    Jeśli palisz papierosy, dzisiejszy dzień jest dobry, by je rzucić ! Po 6 miesiącach po rzuceniu palenia zmniejsza się chorobowość serca, a po 10-15 latach zbliża się do poziomu osoby nigdy niepalącej. Palenie papierosów może prowadzić m.in. do zawału serca, udaru mózgu i nowotworów. NIE PRZYSPIESZAJ SWOJEJ ŚMIERCI!
  8. PATRZ PRZEZ „UŚMIECHNIĘTE” OCZY NA ŚWIAT
    Unikaj sytuacji stresowych. Nerwowy tryb życia powoduje, że z nadnerczy uwalnia się do krwi nadmiar katecholamin (głównie adrenaliny), które przyspieszają pracę serca, podnoszą ciśnienie krwi i wywołują gwałtowne skurcze naczyń wieńcowych.
  9. BADAJ SIĘ!
    Są trzy podstawowe nieinwazyjne badania, które każdy powinien wykonać:
  • EKG – bada czynność elektryczną serca. Pomaga w wykryciu zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz niedokrwienia serca, a także częstoskurczu czy migotania przedsionków.
  • ECHO SERCA – badanie obrazowe serca. Pozwala ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca i nowotwory mięśnia sercowego.
  • PRÓBA WYSIŁKOWA – bada czynność elektryczną serca podczas wysiłku. Jest niezwykle przydatne, gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca. Pozwala poznać rodzaj wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu.
POKOCHAJ SWOJE SERCE! ONO MA DLA KOGO BIĆ! 💗